OREO slatke bundevice

Kunguj të ëmbël OREO

20 min përgatitje /1 orë e 30 min koha totale e gatimit (për 48 copë)

Përbërësit
220 gr krem djathi
300 gr biskota të bluara Oreo
1 lugë gjelle erëza kungulli (kanellë, arrë myshk, xhenxhefil, karafil)
340 gr çokollatë e shkrirë e bardhë 
170 gr sheqer kristal
Ngjyrues portokalli për torta
12 çibukë me kripë, secili i ndarë në 4 pjesë
Përgatitja

Përzieni kremin e djathit, biskotat e bluara Oreo dhe sodën derisa të formohet një masë kompakte. Nga kjo përzierje, formoni 48 bonbone.

Secilën nga bonbonet e zhysni në çokollatë të shkrirë duke e mbuluar nga të gjitha anët me sheqer dhe të bëni të njëjtën gjë kur ta zhysni në sheqer, të cilit i keni shtuar ngjyruesin portokalli për torta. Çdo bonbone e vendosni në një tavë të mbuluar me letër kuzhine. Ne secilin prej bonboneve, vendosni po 1 copë çibuk të kripur, i cili do të duket si bishti i kungullit.

I vendosni ne frigorifer për 1 orë ose derisa të forcohen.

Shijoni ëmbëlsirat me Oreo për Halloween!