Oreo banana mafini

Kek Oreo i mbushur me banane

Koha e përgatitjes: 40 min, 12 racione

Përbërësit
1,5 filxhanë (200 ml) miell
2/3 filxhanë sheqer
1 lugë çaji sodë buke
150 g biskota Oreo të thërrmuara imët
1 vezë
½ filxhanë qumësht
½ filxhanë gjalpë të shkrirë
½ lugë çaji pluhur vanilje
1 tas banane të shtypura (2 banane të pjekura të mesme)
Përgatitja
  1. Ngroheni paraprakisht furrën në 200 gradë.
  2. Përzieni miellin, sheqerin dhe sodën e bukës.
  3. Përzieni vezën me gjalpin në një tas me madhësi mesatare dhe më pas shtoni qumështin dhe pluhurin e vaniljes. Hidhini edhe bananet. Më pas, shtoni përbërësit e thatë (miell, sheqer dhe sodë buke) dhe trazojini. Shtoni 130 g biskota Oreo të thërrmuara imët dhe përzieni deri sa të arrini një masë të njëtrajtshme.
  4. Hidheni përzierjen me lugë në shportat e kekut. Spërkatni 20 g e mbetura të biskotave Oreo të thërrmuara imët mbi shportat me brumë keku.
  5. Dekorojini sipas dëshirës.

Shijoni kënaqësitë e Oreo!