Cheesecake Oreo çokollatë me bajame

Koha e gatimit 30 min. / 6 orë dhe 10 minuta kohëzgjatja totale e përgatitjes

Përbërësit
1 1/2 gotë biskota Oreo të bluara
2 lugë gjalpë ose margarinë të shkrirë
1/4 gotë liker bajameje
3 x 225 g djathë krem ​​i zbutur
1 gotë sheqer
1 lugë e vogël me ekstrakt vaniljeje
3 vezë
230 g çokollatë e zezë e shkrirë për gatim
2/3 gota me mjedër të freskët
2 lugë sheqer pluhur
Përgatitja

Ngrohni furrën në 170°C.         
Përzieni biskotat e bluara Oreo me gjalpin, dhe vendoseni në një kallëp me diametër 23 cm. Piqini në furrë të ngrohur paraprakisht për 10 minuta.         
Me mikser përzini djathin krem, sheqerin dhe ekstraktin e vaniljes derisa të bashkohen plotësisht. Gradualisht shtoni çokollatën e shkrirë dhe likerin e bajameve, dhe pastaj 1 nga 1 vezët, duke i përzier lehtë me shpejtësinë më të ngadaltë. Kremin e përgatitur hidheni mbi kallëpin e bërë me biskota Oreo.           
Piqeni më tej për 65-70 minuta në një furrë të ngrohur paraprakisht ose derisa të shihni që cheesecake është ngurtësuar. Me thikë prisni pjesët rreth buzës për t’i ndarë ato nga kallëpi. Lëreni të ftohet plotësisht para se të hiqni kallëpin. Mbajeni në frigorifer për 4 orë.         
Para se ta shërbeni hidhni sheqerin pluhur dhe mjedrat e freskëta.         
Shijoni ëmbëlsirat Oreo!