Скршен

OREO prolećne kocke

Вкупно време за изработка: 6 часа, 23 порции

СОСТОЈКИ
150 гр. Oreo кекс во трошки
¼ шолја стопен путер или маргарин
200 гр. крем сирење (на собна температура)
1 шолја (200 мл.) шеќер
1 кафена лажичка ванилин шеќер
1 шолја кисела павлака
4 јајца
1,5 шолја слатка павлака
ПОДГОТОВКА
  1. Загрејте ја рерната на 160 степени.
  2. Измешајте ги Oreo кексот во трошки и растопениот путер/маргарин и втиснете во саканиот калап.
  3. Во голем сад, матете ги крем сирењето, шеќерот и ванилиниот шеќер додека не се соединат. Додајте кисела павлака и повторно добро изматете. На крајот, додавајте ги јајцата едно по едно додека не добиете мазна смеса. Истурете преку кората во калап.
  4. Печете 45 минути на 160 степени. Оставете целосно да се излади пред да го отстраните калапот.
  5. Држете во фрижидер 4 часа. Кога колачот добро ќе се излади, извадете го од калапот и украсете го со шлаг и трошки од Oreo кекс.

Уживајте во Oreo десертите!

Oreo banana mafini

Време за подготовка: 40 минути, 12 порции

СОСТОЈКИ
1,5 шолја (200 мл.) брашно
2/3 од шолја шеќер
1 кафена лажичка прашок за печиво
150 гр. Oreo кекс во трошки
1 јајце
½ шолја млеко
½ шолја стопен путер
½ кафена лажичка ванилин шеќер
1 шолја пасирани банани (2 зрели банани со средна големина)
ПОДГОТОВКА
  1. Загрејте ја рерната на 200 степени.
  2. Измешајте ги брашното, шеќерот и прашокот за печиво.
  3. Измешајте го јајцето со путерот во сад со средна големина, а потоа додајте ги млекото и ванилиниот шеќер. Измешајте ги и бананите. Потоа додајте ги сувите состојки (брашно, шеќер и прашок за печиво) и промешајте. Додајте 130 гр. Oreo трошки и мешајте додека масата не се соедини.
  4. Сипете ја смесата со лажица во кошнички за мафини. Преостанатите 20 гр. од Oreo кексот во трошки сипете ги по тестото во кошничките.
  5. Украсете по желба.

Уживајте во Oreo десертите!

Време за подготовка: 30 минути / Вкупно време за изработка: 5 ч. и 35 минути. 16 порции

СОСТОЈКИ
300 g кршени ОREO бисквити
3 лажици стопен путер
600 g крем сирење, меко
1 шолја шеќер (200 ml)
1 лажица екстракт од ванила
200 g чоколада за готвење, стопена и оладена
3 јајца
200 ml слатка павлака
300 g овошје по избор (сецкани јагоди, киви)
ПОДГОТОВКА

Загрејте ја рерната на 170 степени
Измешајте ги кршените ОREO бисквити и стопениот путер во посакуваниот калап, печете 10 минути.
Со миксер матете ги крем сирењето, шеќерот и екстрактот од ванила додека не се соедини смесата. Потоа додајте ја чоколадата и добро измиксајте. Постепено додавајте 1 по 1 јајце, полека матејќи на ниска брзина сè додека не се соедини. Готовата смеса прелијте ја преку подлогата.
Печете 45 – 55 минути во загреана рерна, или додека не видите дека се стегнал чизкејкот. Со нож исечете покрај рабовите за да ги одвоите од калапот; оставете целосно да се олади пред да го отстраните калапот. Оставете го во ладилник 4 часа. Украсете со изматена слатка павлака и овошје.
УЖИВАЈТЕ ВО OREO ЗАДОВОЛСТВАТА!

Време за подготовка: 35 минути / Вкупно време за изработка: 1 ч. и 45 минути. 40 бомбици

СОСТОЈКИ
250 g крем сирење, меко
300 g мелени ОREO бисквити
150 g бела чоколада, стопена
150 g чоколада за готвење, стопена
Декоративни украси (шеќер во боја, шарени трошки во различна форма и мали божиќни декорации)
ПОДГОТОВКА

Мешајте ги крем сирењето и кршените ОREO бисквити додека не се соедини смесата, а потоа направете 40 топчиња со дијаметар од 2,5 cm. Наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Оставете ги во ладилник 10 минути.
Потопете 20 топчиња, по неколку одеднаш, во стопената чоколада за готвење, вртејќи ги, за подеднакво да се потопи секое топче во чоколадата. Вратете ги на хартијата за печење. Веднаш украсете со декоративните украси по желба за топчињата да изгледаат на смешните божиќни џемпери.
Повторете го истото со останатите топчиња, користејќи ја стопената бела чоколада и преостанатите декорации.
Оставете ги топчињата во ладилник најмалку 1 час или додека не се стегнат.
УЖИВАЈТЕ ВО OREO ЗАДОВОЛСТВАТА!

Време за подготовка 30 мин./4 ч. и 25 мин. вкупно време за изработка

СОСТОЈКИ
2 шолји мелени Oreo бисквити
6 лажици стопен путер или маргарин
2 пакувања чоколаден пудинг, подготвен според упатството на пакувањето
1 пакување топинг шлаг (250 ml)
1/2 шолја кршени Oreo бисквити
ПОДГОТОВКА

Подгответе го чоколадниот пудинг според упатството на пакувањето.
Измешајте ги мелените Oreo бисквити и путерот и натапкајте ја смесата во калап со пречник од 23 cm.
1 ½ шолја од готовиот пудинг распоредете врз подготвениот калап од мелени Oreo бисквити.
Остатокот од пудингот измешајте го со половина од пакувањето шлаг и соединетиот крем распоредете го рамномерно врз слојот од пудинг.
Остатокот од шлагот измешајте го со кршените Oreo бисквити и распоредете како трет слој врз тартот.
Чувајте го во фрижидер 4 ч. или додека да се зацврсти.
Уживајте во Oreo задоволствата!

Време за подготовка 5 мин./5 мин. вкупно време за изработка, 4 порции

СОСТОЈКИ
1 шолја млеко
2 шолји смекнат сладолед од ванила
1 шолја кршени Oreo бисквити, поделена на 2 дела
ПОДГОТОВКА

Во блендер ставете го млекото, сладоледот и ½ шолја кршени Oreo бисквити. Мешајте додека смесата не се соедини.
Распоредете ја количината во 4 чаши.
Во секоја чаша посипете од преостананите кршени Oreo бисквити.
Послужете веднаш.
Уживајте во Oreo задоволствата!

OREO zalogajčići sa puterom od kikirikija

15 мин. подготовка / 1 ч. и 50 мин. вкупно време за изработка

СОСТОЈКИ
1 тегла кремаст путер од кикирики (450 g)
300 gr шеќер во прав
150 gr кршени Oreo бисквити
200 gr чоколада за готвење
ПОДГОТОВКА

Во чинија со средна големина помешајте путер од кикирики и шеќер во прав и со миксер мешајте додека во целост не се соединат. Додадете кршени Oreo бисквити.

Од добиената смеса правете топчиња и редете ги во еден слој на плех обложен со хартија за печење. Оставете ги во ладилник 1 час. Во меѓувреме стопете чоколада според упатството на пакувањето.

Натопете половина од секое топче во чоколада, лесно исцедете го вишокот чоколада и вратете ги во плехот. Оставете ги во фрижидер минимум 30 мин. или додека чоколадата не се стегне. Чувајте ги во фрижидер и служете ги ладни.

Уживајте во Oreo слатките!

OREO "Granola" kolačići bez pečenja

20 мин. подготовка / 2 ч. вкупно време за изработка

СОСТОЈКИ
2 чаши овесни снегулки, поделени на два еднакви дела (да се користи чаша од 200 ml)
150 gr кршени Oreo бисквити
120 gr сушена брусница
50 ml стопено кокосово масло
2 лажици мед
1 лажица чиа семе
ПОДГОТОВКА

Во блендер иситнете 1 чаша овесни снегулки додека не добиете брашно. Префрлете во поголем сад погоден за микробранова печка и додадете ги сите останати состојки, вклучувајќи ги и овесните снегулки.

Загрејте во микробранова печка на висока температура 1 до 1-1/2 минута или додека смесата не се загрее. Потоа добро промешајте.

Со лажица вадете колачиња од претходно добиената смеса. Би требало да добиете околу 24 колачиња.

Наредете ги во плех обложен со хартија за печење така што растојанието меѓу секое да биде неколку сантиметри. Со влажни раце благо притиснете ги од сите страни за смесата да се задржи заедно.

Оставете ги во фрижидер минимум 2 часа или додека колачињата не се стегнат.

Уживајте во Oreo слатките!

Oreo štanglice bez pečenja

15 мин. подготовка / 1 ч. и 15 мин. вкупно време за изработка

СОСТОЈКИ
200 gr овесни снегулки
100 gr експандиран ориз
150 gr кршени Oreo бисквити
50 gr кафеав шеќер
60 gr мед
50 gr путер
1/2 лажичка екстракт од ванила
ПОДГОТОВКА

Во чинија со средна големина, измешајте овесни снегулки, експандиран ориз и кршени Oreo бисквити.

Во помала тава, на средно силен оган, загрејте шеќер, путер и мед до вриење, мешајќи повремено. По 2 минути, тргнете од рингла и додадете екстракт од ванила.

На загреаната смеса додадете ги сувите состојки што претходно ги измешавте и соединете добро. Исипете ја смесата во четвртаст плех со ширина 22 cm претходно намачкан со масло или путер.

Изладете во фрижидер минимум еден час, а потоа исечете ги штанглите според посакуваната големина.

Уживајте во Oreo слатките!

OREO puding

15 мин. подготовка / 1 ч. вкупно време за изработка

СОСТОЈКИ
500 gr стар леб, исечен на коцкички
150 gr кршени Oreo бисквити
2 јајца
400 ml млеко
60 gr шеќер
60 gr стопен путер или маргарин
1 лажичка екстракт од ванила
ПОДГОТОВКА

Загрејте ја рерната на 180 °C

Во голема чинија измешајте ги коцкичките леб и кршените Oreо бисквити

Во посебна чинија изматете ги јајцата, млекото, шеќерот, стопениот путер/маргарин и ванилата додека целосно не се соединат. Додавајте ги на оваа мешавина коцкичките леб и кршените Oreo бисквити и мешајте за да се изедначи.

Префрлете сè во претходно намачкан огноотпорен сад. Печете 45 до 50 минути или додека не видите дека пудингот е целосно стегнат. Служете го топол или благо изладен.

Уживајте во Oreo слатките!

Предлог за сервирање: Послужете со топка сладолед

OREO karamel jabuke

30 мин. подготовка/ 1 ч. и 20 мин. вкупно време за изработка (5 порции)

СОСТОЈКИ
5 јаболка, измиени и исушени
400 g карамели
2 лажици вода
150 gr кршени Oreo бисквити
30g стопена бела чоколада
Жолта и црвена боја за колачи
ПОДГОТОВКА

Низ средината на секоја јаболка прободете дрвено стапче.

Во лонец, на средно ниска температура топете ги карамелите и водата, често мешајќи, додека карамелите не се стопат во целост.

Секоја јаболка натопете ја од сите страни во карамела додека не биде целосно обложена. Доколку е потребно, со лажица дополнително прелијте преку јаболката со карамелата за секоја страна да биде целосно прекриена. Долната половина на јаболката натопете ја во кршените Oreо бисквити и благо притискајте за трошките бисквити да се залепат за карамелата. Редете ги на плех обложен со хартија за печење и оставете ги некои 25 минути или додека не се стегне карамелата.

Стопете бела чоколада според упатството на пакувањето. Накапете 4 капки жолта и една капка црвена боја за колачи и оставете 15-ина минути да се оладат. Прошарајте со стопената чоколада по јаболката и оставете 10-ина минути додека не се стегне.

Уживајте во Oreo слатките за Ноќта на вештерките!

10 мин. / 4 порции (по 5 палачинки)

СОСТОЈКИ
Тесто за палачинки за 20 палачинки (домашно или купено)
100 гр. кршени ОРЕО бисквити
ПОДГОТОВКА

Подгответе го тестото за американски палачинки како и обично или како што е наведено на пакувањето доколку сте го купиле.

Измешајте ги кршените ОРЕО бисквити во смесата за палачинки.

Во меѓувреме, на средна температура загрејте голема тава подмачкана со масло.

Палачинките може да ги декорирате со крем, сладолед, шлаг и кршени или мелени Орео бисквити.

10 минути / 4 порции

СОСТОЈКИ
4 супени лажици
чоколаден прелив
100 гр. кршени ОРЕО бисквити
1 шолја млеко
2 шолји сладолед од ванила, омекнат
ПОДГОТОВКА

Ставете по 1 супена лажица прелив во секоја од 4-те чаши. Вртете ги чашите за да се прекријат дното и внатрешноста на секоја од нив. Чувајте 50 гр. кршени ОРЕО бисквити за подоцна.

Преостанатиот дел од кршените бисквити ставете ги во блендер. Додајте млеко и сладолед; блендирајте додека не се соединат.

Истурете ја смесата во подготвените чаши; прекријте со кршени ОРЕО бисквити.

Послужете веднаш.

КАКО И ДА ГИ СПОИТЕ ОРЕО КОЛАЧИЊАТА И СЛАДОЛЕДОТ, РЕЗУЛТАТОТ СО СИГУРНОСТ ЌЕ БИДЕ ОДЛИЧЕН

10 мин. / 4 порции

СОСТОЈКИ
1 супена лажица чоколаден прелив
2 кафени лажици шарени мрвици
300 мл. млеко
600 мл. сладолед од ванила, омекнат
60 гр. кршени Орео бисквити
ПОДГОТОВКА

Лесно премачкајте ги рабовите на 4 чаши со чоколаден прелив.

Истурете ги мрвиците во плиток сад. Натопете ги рабовите од чашите, една по една, во мрвиците вртејќи ги за рамномерно да го покриете секој раб.

Во блендер матете ги млекото, сладоледот и кршените Орео бисквити додека не се изедначи смесата, а потоа истурете ја во подготвените чаши.

Послужете веднаш.

15 мин. за 2 порции

СОСТОЈКИ
1 јајце
2 супени лажици путер, стопен
1/4 кафена лажичка ванила
50 гр. пченично брашно
50 гр. шеќер
50 гр. кршени ОРЕО бисквити
5 коцки Орео чоколадо
ПОДГОТОВКА

Подмачкајте 2 шолји со путер кои се соодветни за микробранова печка. Матете ги првите 3 состојки во сад со средна големина додека не се измешаат. Додајте брашно и шеќер; добро измешајте.

Чувајте 1 супена лажица кршени ОРЕО бисквити за подоцна. Измешајте ги преостанатите кршени ОРЕО бисквити во тестото за торта.

Исечете една коцка чоколадо на половина по дијагонала; чувајте ги деловите за подоцна. Крупно исечкајте ги преостанатите коцки чоколадо; измешајте ги во путерот. Истурете ја смесата во подготвените шолји.

Загревајте ги 1 минута и 15 секунди во микробрановата печка на највисока температура. Извадете ги од микробрановата печка. Оставете ги да отстојат една минута.

Посипете ги со остатокот од кршените ОРЕО бисквити и парчињата чоколадо.

30 мин. / Вкупно 1ч. 20мин.

СОСТОЈКИ
1 пак. смеса за чоколадна торта (или готови кори за торта)
120 гр. чоколадо за готвење
50 гр. стопен путер
230 гр. крем сирење, омекната
100 гр. шеќер
400 мл. шлаг
150 гр. кршени ОРЕО бисквити
ПОДГОТОВКА

Подгответе го тестото за торта и печете во две калапи со дијаметар од 22 см според упатството на пакетот. Оставете ги корите да се изладат во калапите 10 минути, а потоа внимателно извадете ги и поставете ги на решетка; нежно извадете го капапот. Целосно изладете ги корите.

Ставете ги чоколадото и путерот во среден сад кој е погоден за микробранова печка и загрејте ги на највисока температура околу 45 секунди до 1 минута или додека путерот не се стопи. Мешајте додека чоколадото не се стопи целосно. Оставете 5 минути да се излади. Во меѓувреме, изматете ги со миксер крем сирењето и шеќерот во голем сад додека не се соединат. Нежно измешајте ги во подготвениот шлаг и кршените ОРЕО бисквити.

Ставете 1 кора од тортата на чинијата, намачкајте со смесата од крем сирењето. Покријте ја со другата кора од тортата.

Намачкајте го горниот дел со чоколадна глазура; оставете 10 минути да отстои или додека не се стврдне. Чувајте во фрижидер.

10 мин. / Вкупно 3 часа и 10 минути

СОСТОЈКИ
150 гр. мелени Орео бисквити
950 гр. сладолед од ванила, омекнат
2 шолји свежи малини, гмечени
ПОДГОТОВКА

Обложете квадратна тава од 22 см со алуминиумска фолија, така што фолијата ќе излегува преку рабовите од тавата. Цврсто притиснете ги мелените Орео бисквити на дното од подготвената тава.

На тоа ставете сладолед и нежно премачкувајте го за да се формира рамномерен слој. Распоредете ги малините преку сладоледот и покријте го десертот.

Чувајте го во замрзнувач неколку часа или преку ноќ. Извадете го 15 минути пред служење и оставете го на собна температура за малку да омекне. Исечете на коцки и послужете. Чувајте ги остатоците од десертот во замрзнувач.