Oreo uskršnje zeke

Oreo велигденски зајачиња

Време за подготовка: 50 минути, вкупно време за изработка: 2 часа и 10 минути, 45 куглички

СОСТОЈКИ
250 гр. крем сирење по избор
300 гр. мелен Oreo кекс
пенести бонбони за декорација
50 гр. шеќер
200 гр. бело чоколадо
боја за колачи (розова)
ПОДГОТОВКА
  1. Измешајте крем сирење и мелен Oreo кекс додека смесата не се соедини.
  2. Формирајте еднакви куглички и наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Оставете да се стегнат во фрижидер најмалку 20 минути.
  3. Во шеќерот додајте неколку капки боја за колачи, мешајте додека бојата не се изедначи.
  4. Пенестите бонбони пресечете ги по должина на 6 делови, па секој дел од пресечената страна макајте го во обоениот шеќер.
  5. Истопете го белото чоколадо, малку изладете го и потоа макајте една по една кугличка и веднаш залепете ги пенестите бонбони за да формирате „уши“.
  6. Наредете ги кугличките на хартија за печење за да се стегнат добро.
  7. Чувајте во фрижидер.

Уживајте во Oreo десертите!