Oreo kuglice

Oreo топчиња

30 мин. подготовка / 1 ч. и 30 мин. вкупно време за изработка

СОСТОЈКИ
220 gr омекнато крем сирењe
300 gr мелени Oreo бисквити (од тоа 50 gr за декорација)
200 gr претходно стопена чоколада за готвење
ПОДГОТОВКА

Спојте го омекнатото крем сирење и 250 g мелени Oreo бисквити и мешајте додека не се соединат целосно.

Од направената смеса, формирајте топчиња од околу 2,5 cm, а потоа секоја од нив ставете ја во стопена чоколада.

Ставете ги на плех, претходно обложен со хартија за печење и посипете го секое топче со преостанатите 50 g мелени Oreo бисквити.

Оставете ги во фрижидер минимум 1 час или додека топчињата не се стегнат.

Уживајте во Oreo слатките!