OREO slatke bundevice

OREO благи тиквички

20 мин. подготовка / 1 ч. и 30 мин. вкупно време за изработка (48 парчиња)

СОСТОЈКИ
220 gr омекнато крем сирењe
300 gr мелени Oreo бисквити
1 лажица зачин за пита од тиква (цимет+ мускатно оревче+ ѓумбир + каранфилче)
340 g стопена бела чоколада 
170 g кристален шеќер
Портокалова боја за колачи
12 солени переци, секоја скршена на 4 дела
ПОДГОТОВКА

Измешајте крем сирење, мелени Oreo бисквити и зачин за пита од тиква додека целосно не се соедини. Од оваа смеса направете 48 топчиња.

Секое топче натопете го во стопената чоколада, потоа од секоја страна валкајте во шеќер во кој претходно сте додале портокалова боја за колачи, за да добиете нијанса што одговара. Редете го секое топче на плех обложен со хартија за печење. Во секое топче забодете по 1 парче солен перек кој ќе претставува дршка на тиквата.

Оставете ги во фрижидер минимум 1 час или додека не се стегнат.

Уживајте во Oreo слатките за Ноќта на вештерките!