OREO Cherry bombice

OREO шери бомбици

20 мин. подготовка / 1 ч. и 30 мин. вкупно време за изработка

СОСТОЈКИ
170 gr омекнато крем сирењe
300 gr мелени Oreo бисквити
30 кандирани цреши
100 gr стопена бела чоколада
8 капки црвена, прехранбена боја за колачи
2 лажички шеќер
ПОДГОТОВКА

Измешајте го омекнатото крем сирење и мелените Oreо бисквити додека не се соединат добро.

Направете околу 30-ина бомбици од смесата и во секоја вметнете по една кандирана цреша, така што секоја цреша да биде обложена со бисквити и крем сирење. Притиснете ја секоја бомбица за да го израмните дното. Ставете во ладилник 10 – 15 минути.

Измешајте ја стопената чоколада и црвената боја за колачи додека не се соединат и додека не добиете светло розева нијанса. Секоја бомбица натопете ја во чоколада од сите страни. Наредете ги на плех обложен со хартија за печење, посипете со шеќер и чувајте ги во фрижидер најмалку 1 час или додека не се стегнат.

Уживајте во Oreo слатките!