OREO mafini u obliku slepog miša

OREO мафини во форма на лилјак

20 мин. подготовка / 1 ч. и 20 мин. вкупно време за изработка (24 мафини)

СОСТОЈКИ
1 пакување готова смеса за чоколадни мафини
32 OREO бисквити, поделени на пола
120 gr чоколада за готвење
50 gr путер
50 gr мелени Oreo бисквити
48 округли чоколадни бомбици во зелена боја
1 лажица црвен прав за украсување
ПОДГОТОВКА

Направете мафини според упатството на пакувањето. Кога ќе се испечат, оставете ги 10-ина минути да се изладат, а потоа извадете ги од калапот, префрлете ги на решетка од рерна и оставете да се изладат во целост.

Во меѓувреме, пресечете 24 Oreo бисквити вертикално на пола и оставете ги на страна. Остатокот од бисквитите пресечете ги на ист начин на пола, а потоа секоја половина на 3 еднакви триаголници.

Во чинија со средна големина, погодна за микробранова печка, стопете чоколада и путер на висока температура, 45 секунди до една минута. Добро промешајте додека чоколадата не се стопи во целост и оставете 5 минути да се излади.

Распоредете ја глазурата врз мафините, посипете со мелени Oreo бисквити и украсете ги мафините така што до половина Oreo бисквитите да бидат благо втиснати од страна и да претставуваат крила, додека триаголниците да бидат втиснати во глазура и да претставуваат уши како што е прикажано на сликата.

Уживајте во Oreo слатките за Ноќта на вештерките!