ОРЕО ДЕСЕРТ СО БАНАНА
И ПУТЕР ОД КИКИРИКИ

Подготовка 15мин. / Вкупно 2ч. 15мин.

СОСТОЈКИ
4 банани, исечете ги надолжно на половина
150 гр. мелени ОРЕО бисквити
2 супени лажици шарени мрвици
150 гр. кремаст путер од кикирики
ПОДГОТОВКА

Ставете дрвено стапче во исечениот крај од секоја половина на бананата; оставете ги настрана. Измешајте ги мелените ОРЕО бисквити со мрвиците; оставете ги настрана.

Рамномерно намачкајте ги бананите со путер од кикирики. Тркалајте ги во смесата од мелените ОРЕО бисквити и мрвиците додека не се обложат подеднакво. Завиткајте ги поединечно во проѕирна фолија.

Оставете ги 2 часа во замрзнувач или додека не се стврднат. Извадете ги од замрзнувачот 10 минути пред послужување за малку да омекнат.