Oreo slatke rolnice

Oreo благи ролнички

15 мин. подготовка / 30 мин. вкупно време за изработка

СОСТОЈКИ
150 gr мелени Oreo бисквити
220 gr омекнато крем сирењe
50 g шеќер
1 жолчка
12 парченца бел леб (претходно отстранете ги корките)
3 лажици стопен путер
ПОДГОТОВКА

Загрејте ја рерната на 180 °C

Во чинија со средна големина измешајте го крем сирењето, шеќерот и жолчката и матете додека не се соедини добро. Со лесни движења додадете ги мелените Oreo бисквити.

Со оклагија истенчете ги и израмнете ги парченцата леб, а потоа на секое распоредете по една лажица од претходно направената смеса со крем сирење. Почнувајќи од покусата страна, од секое парче направете цврста ролничка. Секоја ролничка намачкајте ја со стопен путeр од сите страни, а потоа извалкајте ја во меленитe Oreо бисквити.

Ролничките пресечете ги на пола и наредете ги во плех претходно обложен со хартија за печење.

Печете ги околу 12 минути во загреана рерна, или додека не видите дека ролничките се умерено запечени. Служете ги топли.

Уживајте во Oreo слатките!