КОЛАЧ ВО ЧАША
СО ДВОЈНА ДОЗА OРEО

15 мин. за 2 порции

СОСТОЈКИ
1 јајце
2 супени лажици путер, стопен
1/4 кафена лажичка ванила
50 гр. пченично брашно
50 гр. шеќер
50 гр. кршени ОРЕО бисквити
5 коцки Орео чоколадо
ПОДГОТОВКА

Подмачкајте 2 шолји со путер кои се соодветни за микробранова печка. Матете ги првите 3 состојки во сад со средна големина додека не се измешаат. Додајте брашно и шеќер; добро измешајте.

Чувајте 1 супена лажица кршени ОРЕО бисквити за подоцна. Измешајте ги преостанатите кршени ОРЕО бисквити во тестото за торта.

Исечете една коцка чоколадо на половина по дијагонала; чувајте ги деловите за подоцна. Крупно исечкајте ги преостанатите коцки чоколадо; измешајте ги во путерот. Истурете ја смесата во подготвените шолји.

Загревајте ги 1 минута и 15 секунди во микробрановата печка на највисока температура. Извадете ги од микробрановата печка. Оставете ги да отстојат една минута.

Посипете ги со остатокот од кршените ОРЕО бисквити и парчињата чоколадо.