КОЦКИ ОД СЛАДОЛЕД
СО МЕЛЕНИ ОРЕО БИСКВИТИ

10 мин. / Вкупно 3 часа и 10 минути

СОСТОЈКИ
150 гр. мелени Орео бисквити
950 гр. сладолед од ванила, омекнат
2 шолји свежи малини, гмечени
ПОДГОТОВКА

Обложете квадратна тава од 22 см со алуминиумска фолија, така што фолијата ќе излегува преку рабовите од тавата. Цврсто притиснете ги мелените Орео бисквити на дното од подготвената тава.

На тоа ставете сладолед и нежно премачкувајте го за да се формира рамномерен слој. Распоредете ги малините преку сладоледот и покријте го десертот.

Чувајте го во замрзнувач неколку часа или преку ноќ. Извадете го 15 минути пред служење и оставете го на собна температура за малку да омекне. Исечете на коцки и послужете. Чувајте ги остатоците од десертот во замрзнувач.