РОЈАЛ ЧИЗКЕЈК СО ЧОКОЛАДО

30 мин. / вкупно 1 ч.

СОСТОЈКИ
300 гр. мелени Орео бисквити
2 супени лажици путер или маргарин, стопен
4 пак. (од по 250 гр.) крем сирење, омекнато
120 гр. гранулиран шеќер
2 супени лажици брашно
400 гр. чоколадо за готвење, стопено, малку изладено
1 кафена лажичка ванила
4 јајца
1 супена лажица шеќер во прав
1/3 шолја мешани бобинки (боровинки и малини или по избор)
ПОДГОТОВКА

Загрејте ја рерната на 160º C.

Измешајте ги мелените Орео бисквити со путерот; смесата префрлете ја во калап со дијаметар од 22 см и притиснете ja. Печете 10 минути. Во меѓувреме, изматете ги следните 3 состојки со миксер додека не се изедначат. Додадете го стопеното чоколадо и ванилата; добро измешајте. Додавајте ги јајцата едно по едно и мешајте бавно сѐ додека не се соедини смесата.

Истурете ја смесата врз кората.

Печете 55 минути до еден час или додека не видите дека средината веќе не е течна. Поминете со нож околу работ за да ја одделите тортата од обрачот; изладете ја тортата пред да гo отстраните работ на калапот. Се лади во фрижидер 4 часа. Украсете со шеќер во прав и бобинки непосредно пред да ја послужите.