ЧИЗКЕЈК ШТАНГЛИ ОД
БЕЛО ЧОКОЛАДО И МАЛИНИ

30 мин. / Вкупно 5 часа

СОСТОЈКИ
150 гр. мелени ОРЕО бисквити
60 гр. путер или маргарин, стопен
200 гр. бело чоколадо за готвење, поделено на два еднакви дела
400 гр. крем сирење, омекнато
100 гр. шеќер
1 кафена лажичка ванила
2 јајца
100 гр. џем од малини
ПОДГОТОВКА

Загрејте ја рерната на 180º C.

Измешајте ги мелените ОРЕО бисквити со путерот; смесата префрлете ја во четвртаст калап со дијаметар од 23 см и притиснете. Стопете го чоколадото како што е наведено на пакувањето.

Матете ги со миксер крем сирењето, шеќерот и ванилата во голем сад додека не се измешаат добро. Додајте го стопеното чоколадо и добро измешајте. Додавајте ги јајцата едно по едно мешајќи со мала брзина додека не се соединат. Истурете ја смесата врз кората.

Печете 25 до 28 минути или додека средината речиси не се стврдне. Оставете да се излади 5 минути, а потоа премачкајте со растопен џем. Стопете го преостанатото чоколадо и напрскајте го врз чизкејкот. Оставете целосно да се излади. Чувајте во фрижидер 4 часа. Послужете ги ладни.