АНГЕЛСКА ПИТА СО
МЕЛЕНИ ОРЕО БИСКВИТИ

15 мин. / вкупно 40 мин.

СОСТОЈКИ
3 белки од јајце
150 гр. шеќер
1 кафена лажица прашок за пециво
150 гр. мелени ОРЕО бисквити
200 мл. шлаг
150 гр. сецкани јагоди
150 гр. боровинки
ПОДГОТОВКА

Матете ги белките со електричен миксер на голема брзина додека не станат бели и пенести. Мешајте ги шеќерот со прашокот за пециво и постепено додавајте ги во белките сѐ додека смесата не стане цврста и сјајна. Нежно измешајте во мелени ОРЕО бисквити. Истурете ја смесата во благо подмачкан плиток калап со пречник од 22 цм.

Печете на 180° C 25 до 30 минути или додека не се добие светло кафена боја. Целосно изладете.

Истурете го шлагот врз кората и украсете со бобинки.

Послужете веднаш.